Zuzana supported us during delivery of our beloved doughter. We always felt lucky to have her before - during - after delivery. Delivery it self very complicated and in our case having a delivery in a foreign country with language barriers made it extra complicated. Thanks to Zuzana, she helped a lot to overcome all difficulties. We had consultation from her in all stages including face to face and long phone conversations, which helped us to know how to manage each specific condition. Our doughter is the first baby we have, if we have the second one I will definetly go to this journey with Zuzana. I highly recommend her as a dula, as well as lactation consultant, she is very experienced, hard working, supportive, flexible, always on the other line of the phone. Thank you Zuzana, i wish you all the best and looking forward to work together for the second one :-)

M.M.


Když jsem se dozvěděla o tom, že existují duly, zaujalo mě to a časem jsem se rozhodla, že jednu u svého porodu také chci. Čekala jsem, že jejich pomoc tkví ve vyjednávání s lékaři za mně, když budu celá vyčerpaná ležet na porodním sále a budou mi chtít dělat něco, s čím bych normálně nesouhlasila. Zuzka mě ale vyvedla z omylu a já pochopila, že se mi dostane veškeré podpory, které bude třeba, abych si své stanovisko dokázala obhájit sama. Což posílilo moji sebedůvěru jako ženy a budoucí matky.

 
Obrovská dávka podpory přišla na už zmíněné první schůzce. Lidé kolem mě, když zjistili, že jsem těhotná, mě začali strašit nějrůznějšími historkami a pověrami a tak jsem místo sebevědomé ženy začala cítit nedůvěru sama v sebe...zda takovou věc jako je porod a rodičovství vůbec zvládnu. Mé obavy ještě podpořilo, když jsem na internetu narážela na na sáhodlouhé debaty o tom, zda je lepší pořídit matraci do dětské postýlky ze dvou vrstev bambusového vlákna, nebo raději jednu vrstvu z kokosového...Najednou jsem si začala připadat jako Alenka v říši divů. Říkala jsem si: "A doprčic! Já si myslela, že to bude jednodušší! Asi jsem to podcenila...Já myslela, že stačí prostě jen pořídit matraci do dětské postýlky a ono to vypadá, že budu muset napřed udělat doktorát z jejich složení a zvolit tu správnou!" Zuzka mi pomohla opět nalézt ztracenou rovnováhu a víru v sebe sama a vlastní úsudek, což bylo úžasné a způsobilo to, že jsem se přestala porodu bát jako něčeho hrozného, ale dokonce jsem se na něj těšila a byla si jistá, že to  zvládnu. 
 
V průběhu příprav na porod jsem Zuzku zasypávala nejrůznějšími dotazy a začal se měnit i můj pohled na to, jak a kde chci rodit. Zuzka mi vždy podala a zjistila potřebné informace a pomohla najít tu pravou porodnici pro nás. Díky ní, jsem rodila způsobem, kterým jsem chtěla. 
 
Když přišel porod, vše jsem měla rozmyšlené, o všem jsem věděla a ničeho jsem se nebála. Vše probíhalo přesně podle mých představ (až na tu velkou bolest, která mě zaskočila, ale z odstupem 5 měsíců od porodu už na ni skoro zapomínám). 
 
Asi měsíc před porodem, jsem ještě začala zvažovat, zda dulu u svého porodu vůbec budu potřebovat a chtít, protože jsem od začátku byla rozhodnutá, že tam chci i manžela a najednou mi to přišlo, že nás tam bude nějak moc:) Nakonec jsem se přeci jen rozhodla, že chci, aby s námi byla u porodu. Manžel to sice neřekl nahlas, ale byl také rád, že tam bude, kdyby se dělo něco, s čím nepočítal, aby ho podpořila. Manžel byl naprosto úžasná pdopora a určitě bychom to zvládli i bez duly. Ale byla jsem moc ráda, že tam byla, protože jsem věděla, že ho v péči o mě má kdo vystřídat, což jsem si uvědomila a ocenila až při porodu. Navíc Zuzka věděla, co by mi jako rodičce mohlo nejvíce ulevit a co je potřeba, takže nabízela a dělala věci, které by třeba manžela nenapadly.
 
Když bylo dokonáno a už jsme její podporu nepotřebovali, nechala nás s miminkem spolu a pak už se jen zastavila na kontrolu, jestli kojení probíhá OK. Protože jsem se ale řídila jejími radami (někdy i přes zastaralé názory některých sestřiček), vše bylo bez problémů a náš prcek je kojený dodnes. Roste jako z vody, je zdravé a veselé miminko a já se i dostatečně vyspím.
 
Zuzko, ještě jednou ti za sebe, manžela i prcka děkuju a přeju více takových spokojených maminek!:)
 
I.P.